Kaukolämmön rakennustyömaat Oulussa kesällä 2025
Kesä on tulossa ja sen myötä Oulun Energian kaukolämpöverkon rakennus- ja saneeraustyöt lähenevät. Isoin saneeraustyö kohdistuu tänä kesänä Koskelan ja Toppilan alueille. Muita keskeisiä ja näkyviä saneeraustöitä suoritetaan Ruskonselässä, Huonesuolla, Hönttämäessä, Kaukovainiolla, ja Kangaskontiontiellä.
Kaukolämpöputkia kunnostetaan yhteensä useiden kilometrien verran, jolloin työmaat näkyvät katukuvassa. Suurimmat rakennus- ja saneeraustyöt voivat aiheuttaa kiertoreittejä tietyillä alueilla kesän aikana. Kunnostustöistä voi aiheutua myös tilapäisiä katkoja kaukolämmön toimitukseen, joista ilmoitamme etukäteen alueen kaukolämmön asiakkaille.
Kaikki pienemmät työmaat eivät näy alla olevalla kartalla, eikä niillä ole juurikaan asumiseen tai kulkemiseen liittyviä vaikutuksia. Tarkemmat tiedot rakennustöiden kestoista, vastuutahoista ja mahdollisista kiertoreiteistä ovat aina esillä työmailla.
Kaukolämpöverkkoa saneerataan, jotta voimme jatkossakin taata asiakkaillemme huolettoman ja luotettavan lämmöntoimituksen sekä ylläpitää korkeaa toimitusvarmuutta. Saneeraukset kohdistuvat vanhimpiin ja jo käyttöikänsä päässä oleviin kaukolämpölinjoihin.
Kaukolämmön rakennus- ja saneeraustöitä tehdään ympäri Oulua kesän aikana. Keskeisimmät rakennus- ja saneeraustyömaat on merkitty alla olevaan karttaan punaisella: