Oulun Energian logo

Kuva kesäisestä Oulun keskustasta.

Oulun Energia -konsernin osavuosikatsaus 2: Operatiivinen toiminta ja kasvuhankkeet edistyivät geopoliittisesta tilanteesta huolimatta

22.09.2025 / Päivitetty viimeksi 08.25

Oulun Energian vuoden 2025 toinen osavuosikatsaus on julkaistu. Julkaisemme osavuosikatsauksia kaksi kertaa vuodessa, toukokuussa ja syyskuussa.

Tammi-elokuu 2025 lyhyesti  

  • Konsernin liikevaihto: Koko konsernin liikevaihto oli 170,8 milj. € (182,7). 
  • Konsernin liikevoitto: Koko konsernin liikevoitto oli 28,7 milj. € (36,4). 
  • Sähkön siirto: Sähkönsiirtomäärä kasvoi tarkastelujaksolla hieman edelliseen vuoteen verrattuna ollen 897 GWh (866). 
  • Sähkön- ja lämmöntuotanto: Tarkastelujaksolla omien voimalaitostemme ja osuuksien kautta saatu sähköntuotanto oli alkuvuonna 546 GWh (635), ja lämmöntuotanto 1393,7 GWh (1510,3). Kummankin tuotantomäärä jäi alhaisemmaksi viime vuodesta.   
  • Strategian toteutus: Perustimme uuden tuulivoimayhtiön, Männikkötuulet Oy:n, neljän muun energiayhtiön kanssa, Kemin Energia ja Vesi Oy:n 60 % osakekauppa vietiin päätökseen ja Syklon muovinkierrätyslaitosinvestointi Hyvinkäällä etenee suunnitellusti - laiteasennukset aloitetaan marraskuun aikana.   
  • Strategian päivitys: Katsauskauden lopulla toteutimme strategiapäivityksen, johon koko henkilöstö osallistui muun muassa strategiakyselyn kautta. Strategian päälinjat säilyivät ennallaan, mutta tarkennuksia tehtiin muun muassa suorituskykymittareihin sekä aiemmin asetettuun hiilineutraaliustavoitteeseen. 

Toimintaympäristö

Toimialamme on ollut keskiössä tänä vuonna, kun Suomi ja EU ovat edistäneet puhdasta siirtymää, ilmastotavoitteita ja energiaomavaraisuutta. Samalla geopoliittinen epävarmuus ja sääntelymuutokset ovat korostaneet toimintaympäristön ennakoitavuuden merkitystä. Kansainvälisesti Yhdysvaltojen politiikan suunnanmuutos on tuonut epävarmuutta.

Sähkön markkinahinta Suomessa oli tammi-elokuussa 15 % viime vuotta alhaisemmalla tasolla, ollen 38,95 € / MWh (45,82). Sähkön spot-markkinat siirtyvät lokakuun alussa varttihinnoittelun piiriin ja sen odotetaan parantavan sekä tuotanto- että kulutusennusteiden tarkkuutta. Tarkempien ennusteiden myötä myös tasepoikkeamien- ja hintojen odotetaan laskevan.

Rakentamisen ja muun taloudellisen toimeliaisuuden alhainen taso vaikuttaa edelleen kiertotalousliiketoimintamme volyymeihin. Kotimaan jätemarkkinassa on myös nähtävillä kierrätyspolttoaineiden kulutuksen alenemista, joka johtuu lisääntyvästä ei-polttamiseen perustuvasta energiantuotannosta. Tämän takia onkin tärkeää pystyä kehittämään kierrätysratkaisuja, jotka vähentävät jätteiden energiahyödynnyksen roolia valtakunnassamme sekä nostavat kierrätysastetta kohti EU:n tavoitetasoa.

Strategian edistäminen ja päivittäminen

Olemme tänä vuonna edistäneet viime vuonna valmistunutta strategiaamme viemällä monia hankkeita määrätietoisesti eteenpäin. Alkuvuodesta julkaisimme yritystoimijoille uuden monienergiaoptimointipalvelun sekä liityimme aurinkovoimayhtiö Suomen Aurinkovoima Oy:hyn. Toisen tertiaalin aikana perustimme uuden tuulivoimayhtiön, Männikkötuulet Oy:n, neljän muun energiayhtiön kanssa. Myös Kemin Energia ja Vesi Oy:n 60 % osakekauppa vietiin päätökseen 29.8. Osakekaupan myötä tarkempi integraatiosuunnittelu alkaa välittömästi. Syklon muovinkierrätyslaitosinvestointi etenee Hyvinkäällä suunnitellusti ja laiteasennukset aloitetaan marraskuun aikana.

Katsauskauden lopulla toteutimme strategiapäivityksen. Päivitysprosessissa tarkasteltiin toimintaympäristön muutoksia viimeisen vuoden ajalta ja niiden vaikutuksia toimintaamme. Strategian päälinjat säilyivät ennallaan, mutta tarkennuksia tehtiin muun muassa suorituskykymittareihin sekä aiemmin asetettuun hiilineutraaliustavoitteeseen. Hiilineutraaliustavoite vuodelle 2030 päivitettiin uuteen, nettonollatavoitteeseen vuodelle 2040. 

Liiketoiminteiden tapahtumat

Uusien kaukolämpöliittymien rakentaminen on ollut vähäistä, mikä johtuu uusien rakennuskohteiden vähäisestä määrästä. Kaukolämmön mittalaitteiden massavaihtoprojekti etenee suunnitellun budjetin ja aikataulun mukaisesti. Tällä hetkellä mittalaitteita on päivitetty noin 1900 kappaletta. Olemme myös solmineet asiakkaidemme kanssa ensimmäisiä kysyntäjoustosopimuksia, joiden tavoitteena on vähentää hiilidioksidipäästöjä ja saavuttaa kustannussäästöjä.

Energiatuotannon liiketoiminnassa sähköntuotannon toimintaympäristöä leimasi voimakas sähkön hinnan vaihtelu, minkä ansiosta käytimme sähkökattilaa ennakoitua enemmän. Toisaalta biovoimalaitoksen hyvä säätökyky edisti tuotetun sähkön hinnan optimointia. Säätömarkkinoilta avautui myös uusia mahdollisuuksia kannattavaan sähköntuotantoon. Suunnitellut investoinnit etenivät hyvin ja Toppilan 60 MW sähkökattila saatiin käyttöön ennakoitua aikaisemmin. Aloitimme myös Toppilan sähköakkuhankkeen maastotyöt.

Kiertotalousliiketoimintamme operatiivinen toiminta sujui erinomaisesti - Oulun lajittelulaitos ja Hyvinkään kiertotalouskeskittymä toimivat turvallisesti ja korkealla käytettävyystasolla.  Jätteiden vastaanottomäärä oli yhteensä 48 494 tonnia, ja ekovoimalaitokselle toimitettiin 96 839 tonnia polttokelpoista jätettä. Suomen suurimman muovinkierrätyslaitoksen laitehankinnat olivat vilkkaassa vaiheessa ja biokomposiittiliiketoimintaan liittyvän ensimmäisen tuotantolinjan siirto Sastamalasta Hyvinkään kiertotalouskeskittymään toteutettiin kesäkuussa.

Sähköverkon osalta energiamurros näkyi lisääntyneinä liittymäkyselyinä, erityisesti datakeskus- ja sähkövarastohankkeisiin liittyen. Investoinnit sähköverkkoon olivat 4,0 milj. €, ja Oulunsuun sähköaseman 110 kV kytkinkentän saneeraus käynnistyi. Sähkönsiirtomäärä kasvoi hieman ja oli 897 GWh. Toimitusvarmuus parani, ja vikakeskeytysten keskimääräinen kesto oli 10,2 minuuttia. Asiakasmäärä kasvoi maltillisesti 120 342 käyttöpaikkaan.

Arvio loppuvuodesta

Voimakkaat geopoliittiset jännitteet, kuten Yhdysvaltojen kauppapolitiikka, lisäävät epävarmuutta ja epävakautta talousnäkymiin. Oulun Energian tukkusähkön tuotannon ja osuuksien tulos on altis sähkönhintojen vaihteluille, ja talouden laskusuhdanne, hyödykehintojen lasku sekä sää- ja vesitilanteet voivat johtaa sähkönhintojen merkittävään laskuun. Näistä syistä odotamme vuoden 2025 liikevaihdon ja liikevoiton jäävän alhaisemmaksi kuin vuonna 2024.

 

Tutustu Oulun Energia -konsernin vuoden 2025 toiseen osavuosikatsaukseen tästä (pdf)